Nervovú sústavu tvorí špecializované tkanivo, ktoré pozostáva z desiatok miliónov nervových buniek – neurónov. Neurón je základnou jednotkou nervovej sústavy. Pozostáva z tela, z rozvetvených krátkych nervových vlákien, ktoré sa nazývajú dendrity a z jedného dlhého nervového vlákna neuritu, ktoré je na konci rozvetvené. Neurón prostredníctvom svojho tela alebo dendritov vníma vzruchy zo zmyslových orgánov, alebo z iných nervových buniek. Takto sa vzruch dostane do miechy alebo až k mozgu. Tam sa v príslušných centrách hromadí a pretvára na nové nervové impulzy, ktoré sú neuritom prenášané do svalov, alebo žliaz.
Pri výcviku psa pracujeme s jeho nervovou sústavou a prostredníctvom nej budujeme potrebné návyky. Nervovú sústavu tvorí ju:
- ústredná nervová sústava – miecha a mozog; Neurón
- periférna nervová sústava (nazývaná aj obvodová) – nachádza sa v celom obvode tela psa, v orgánoch a zmyslových orgánoch;
- vegetatívna nervová sústava (nazývaná aj útrobná) – automaticky reguluje činnosť vegetatívnych orgánov a zažívacieho traktu;
Ústredná nervová sústava
Umožňuje psovi jemne rozlišovať podnety, zložito ich kombinovať a rýchlo na ne reagovať. Ústredná nervová sústava uskutočňuje veľmi jemnú a zložitú činnosť.
Periférna nervová sústava (obvodová)
Tvorí ju nervové tkanivo, ktoré vychádza z miechy a mozgu do celého organizmu psa a jeho podráždenie vysiela odozvy do miechu a mozog. Ďalej spätne odovzdáva pokyny ústrednej nervovej sústave príslušnej časti tela.
Vegetatívna nervová sústava (útrobná)
Je súčasťou obvodovej nervovej sústavy a nachádza sa vo všetkých vnútorných orgánoch tela psa. Jej funkciou je regulovať procesy vnútorných orgánov v hrudnej a brušnej dutine (srdce, pľúca, obličky, črevá a pod.).