Počas prvej Československej republiky reprezentoval policajnú kynológiu na Slovensku len nepatrný počet psovodov slovenskej národnosti. Medzi prvé žandárske stanice na Slovensku, ktoré disponovali služobnými psami, patrili stanice obsadené psovodmi českej národnosti. Podľa Denného rozkazu č.109/1923 (kap. 3.8) to boli žandárske stanice v Košiciach, v Prešove, v Liptovskom Mikuláši, v Rožňave, v Zlatých Moravciach a vo Zvolene,
Celkové množstvo služobných psov na Slovensku predstavoval do roku 1938 iba niekoľko desiatok jedincov. V porovnaní so západnými európskymi krajinami to bol skromný počet. Podľa periodika Národní listy (1923) napríklad v Berlíne už v auguste roku 1921 pôsobilo v službe asi 100 policajných psov a do konca roka 1922 sa ich počet zvýšil až na 250 jedincov.
Slovenskí psovodi získavali odbornú spôsobilosť formou výcvikových kurzov v Ústave pre chov a výcvik služobných psov četníctva umiestnenom v českej obci Pyšely, pretože Slovensko vlastným kynologickým výcvikovým zariadením nedisponovalo. V roku 1927 tomto školiacom stredisku absolvoval kurz aj Ján Magál. Po zániku spoločného československého štátu sa ešte zúčastňovali niektorí slovenskí žandári odborných školení v uvedenom kynologickom ústave patriacom už Ríšskemu protektorátu Čechy a Morava. Napríklad jeden z budúcich kynologických funkcionárov, Štefan Jančár, bol v roku 1941 vyslaný do kurzu psovodov a služobných psov v Pyšeloch.
Formovanie samostatnej slovenskej policajnej kynológie sa viaže k rannému obdobiu založenia Slovenského štátu. V zložitej medzinárodnej situácii a v pohnutých vojnových podmienkach sa v žandárstve čiastočne konštituovali základy inštitútu tejto bezpečnostnej problematiky. Okrem profesionálnej prípravy psovodov so služobnými psami, ktorá prebiehala v areáli bratislavskej Mlynskej doliny boli pozvoľna napĺňané ďalšie obligatórne podmienky, ktoré podmieňovali nezávislé jestvovanie policajnej kynológie. Postupne vznikala odborná komunita – s podporou vrcholového manažmentu žandárstva a inštitucionalizácia – s predpokladom založenia výcvikového zariadenia a chovu služobných psov s príslušnou veterinárnou starostlivosťou, ďalej právna úprava, organizačná štruktúra a metodológia. Tieto povinné atribúty odborného statusu policajnej kynológie sa začali parciálne napĺňať od roku 1939, po Druhej svetovej vojne a v nasledujúcich dekádach dvadsiateho storočia.
- roku 1939 bol zaobstaraný pre Hlavné veliteľstvo žandárstva v Bratislave zalesnený svahovitý areál v Mlynskej doline s malou prízemnou budovou bývalého zájazdového hostinca.