V trestnom konaní je „hľadanie pravdy“ zložitý a náročný proces. Odhalenie trestných činov a spravodlivé potrestanie ich páchateľov závisí od množstva chronologicky na seba nadväzujúcich postupov orgánov činných v trestnom konaní a spolupracujúcich inštitúcií. Orgány štátnej moci v tejto neľahkej úlohe v nemalej miere využívajú aj výsledky bezpečnostných a vedných disciplín, vrátane policajnej kynológie.
Policajná kynológia pre naplnenie účelu trestného konania prináša cenné dôkazy, ktoré sprostredkúva v prípravnom konaní prostredníctvom dôkazných prostriedkov. Orgány činné v trestnom konaní a súdy využívajú v tomto smere výsledky porovnávania pachových stôp podozrivých osôb Metódou pachových konzerv – jednou z metód pachovej identifikácie, ktorá je súčasťou kriminalistickej olfaktoriky. Uvedená metóda je v súčasnosti najčastejšie využívanou metódou kriminalistického porovnávania pachových stôp umožňujúcou pachovú identifikáciu osoby.
- 1 Olfaktológia psa a ľudsky pach
Výnimočná čuchová schopnosť psa sa už dlhodobo využíva na pachovú identifikáciu a individualizáciu osoby. Psy patria k makrozmatickým stavovcom – zvieratám, ktoré majú dobre vyvinutý čuch. Uvádza sa, že výkonnosť psa pri pachovej detekcii je až 10 000 – 100 000 násobok človeka (Walker et al. 2006). Tento citlivý zmysel umožňuje psom detegovať veľké množstvo chemických zlúčenín obsahujúcich molekuly, ktoré vykazujú vzájomne len jemné rozdiely v chemických štruktúrach. Táto citlivosť, jedinečná schopnosť detegovať cieľový pach medzi nespočetnými pachmi v rôznom prostredí (Angle et al. 2016) a schopnosť psa učiť sa operačným podmieňovaním (Hall et al. 2015) urobilo z pracovného psa dôležitú súčasť policajných, vojenských, pátracích, záchranných, lekárskych a asistenčných zložiek na celom svete.
- 1 Anatómia olfakcie
Čuchové ústrojenstvo je uložené v prednej časti lebky. Začína vonkajším nosom a to hrotom nosa (ňufák, proboscis), najrostrálnejšou časťou. Zahŕňa párové otvory nosovej dutiny, nozdry (nares), ktoré oddeľuje brázda. Epitel kožného povrchu ňufáka brázdia plytké brázdy, ktoré sú charakteristické pre každého jedinca, podobne ako otlačky prstov u človeka. Zistilo sa, že psie nozdry umožňujú veľmi presne ovládať prúd vydychovaného vzduchu, dokážu usmerňovať smer vydychovaného vzduchu tak, aby nedošlo k odfúknutiu pachu uvoľňovaného zo zdroja, alebo zamieriť prúd teplého vydychovaného vzduchu na očuchávané miesto, čo umožní zvýšiť vyparovanie látok za nízkych teplôt (Muller-Schwarze 2006).
Hlavnými komponentami olfaktorického systému sú nazálna dutina (cavum nasi), olfaktorický epitel a receptory, vomeronazálny orgán (organum vomeronasale) a čuchový bul- bus (bulbus olfactorius).
Vzduch nasatý nozdrami, vstupuje do párovej nosovej dutiny (cavum nasi). Rozdelená je zvislou nosovou