Ústava Slovenskej republiky ako jeden zo základných pilierov štátu a hierarchicky najvyšší právny predpis garantuje v článku 16 nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia. Podobne aj Listina základných práv a slobôd, prijatá ústavným zákonom, zaručuje v článku 7 pomerne rozsiahle dodržiavanie právnych inštitútov vzťahujúcich sa k nedotknuteľnosti osoby a jej ochrany. Tieto významné právne dokumenty garantujú nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia, ktoré je možné obmedziť iba v prípadoch ustanovených zákonom.
Zásahy do nedotknuteľnosti osoby tak môže povoliť len zákon s prísne stanovenými zákonnými podmienkami, napr. výkon práv a povinností, ochrana života a zdravia, nutná obrana, krajná núdza, oprávnené použitie zbrane a iné. Na plnenie stanovených úloh vyplývajúcich z výkonu práv a povinností používajú policajti legitímne oprávnenia určené Zákonom Národnej rady Slovenskej republiky č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore Z. z. v znení neskorších predpisov. Jedným z týchto oprávneníje aj použitie donucovacích prostriedkov, napríklad služobného psa.
Psa ako donucovací prostriedok je policajt oprávnený použiť v záujme ochrany bezpečnosti osôb, svojej vlastnej, majetku a ochrany verejného poriadku proti osobe, ktoráju ohrozuje. Donucovaním prostriedkom v zmysle zákonných oprávnení je teda činnosť služobného psa na základe povelu vydaného policajtom.
Ak bude dodržaný zákonný predpoklad, je možné, ako je vyššie uvedené, využiť psa v rámci policajnej činnosti ako donucovací prostriedok. Podľa výkladu právneho poriadku, je striktne nevyhnutné držať sa bezpečnostnej legislatívy (najmä zákona o Policajnom zbore), kde je presne vymedzený výpočet pojmov donucovací prostriedok. Tieto prostriedky sú vymenované v § 50 zákona NR SR 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore Z. z. v znení neskorších predpisov. Donucovacími prostriedkami sú najmä hmaty, chvaty, údery a kopy sebaobrany, prostriedky na prekonanie odporu a odvrátenie útoku, putá, spútavací opasok, špeciálna vodná striekačka, zásahová výbuška, použitie lietadla, až po najtvrdšie možnosti použitia varovného výstrelu, prípadne zbrane.
V odseku 1 pod písmenom f) je ako donucovací prostriedok uvedený služobný pes.
Služobný pes teda môže byť použitý ako donucovací prostriedok len v zmysle zákona. Zákon č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore Z. z. v znení neskorších predpisov presne upravuje použitie služobného psa v policajnej praxi ako donucovacieho prostriedku v paragrafe 53. Tento paragraf špecifikuje konkrétne možnosti, kedy je policajt oprávnený použiť služobného psa.
O tom, ktorý z donucovacích prostriedkov použije, rozhoduje policajt podľa konkrétnej situácie tak, aby dosiahol účel sledovaný konkrétnym zákrokom. Pritom použije taký donucovací prostriedok, ktorý je nevyhnutne nutný k prekonaniu odporu osoby, ktorá sa dopúšťa protiprávneho konania. Policajt pritom dbá na zásadu proporcionality vyjadrenú tým, že zákrok nesmie byť celkom zjavne neprimeraný k nezákonnému počínaniu osoby.