V tejto kapitole Je venovaná pozornosť výžive a kŕmeniu Jednotlivých kategórii psov v závislosti od ich fyziologických potrieb. Zámeromje poskytnúť čitateľovi teoretické základy pre optimálne zostavenie kŕmnych dávok, oboznámiť ho s nutričnými potrebami a správnym kŕmením psov počas Jednotlivých fáz ich života. Cieľom výživy Je ponúknuť správnu nutričnú starostlivosť, ktorá pozitívne ovplyvní zdravie, kondičný stav, výkonnosť a dĺžku života Jedincov. Veľký dôraz Je kladený na elimináciu ochorení, ktoré vyplývajú z nesprávnej výživy a ako týmto ochoreniam predchádzať.
- 1 Výživa Steniat
Prvých dvanásť mesiacov života šteniat sa rozdeľuje na 3 fázy, ktoré sa medzi sebou odlišujú rozdielnymi požiadavkami na výživu. Práve z toho dôvodu Je potrebné venovať zvýšenú pozornosť výžive a kŕmeniu šteniat, pretože toto obdobie je citlivejšie na malnutríciu (nedostatočný stav výživy) a ochorenia pohybového aparátu z dôvodu rýchleho rastu, zvlášť u veľkých plemien (Demeterová 2012).
- 1 Obdobie kolostrálnej a mliečnej výživy
Neonatálnym obdobím (obdobie po pôrode) sa u šteniat považujú prvé dva týždne po pôrode. Novonarodené šteňatá sú pomerne nezrelé a sú odkázané na úplnú starostlivosť zo strany ich matky. Z tohto dôvodu mortalita (úmrtnosť) šteniat môže dosahovať až 40 % a veľká väčšina úmrtí pripadá práve na toto obdobie (až 75 %). Prvých 36 hodín je pre šteňatá kritický z dôvodu náhlej zmeny prostredia po pôrode, čo je pre nich stresujúce. Každý jeden zásah u šteniat v tomto období by mal byť robený tak, aby stresujúce faktory boli čo najmenšie napr. teplota prostredia, hygiena prostredia, nadmerný počet návštev a pod. Kolostrum (prvé mlieko po narodení) je produkované počas prvých 24 – 72 hodín po pôrode. Po tomto období sa zloženie kolostra mení (tab. 1). Kolostrum okrem iného je zdrojom imunoglobulínov (pasívna imunita), energie a má laxatívny účinok (Case a kol. 2010).
Šteňatá sú priamo závislé na príjem imunoglobulínov, pretože imunitný systém novonarodených šteniat je nedostatočný a šteňatá majú iba 5 – 10 % imunoglobulínov pochádzajúcich z transplacentárneho prenosu (Demeterová 2012). Príjmom kolostra si šteňatá zabezpečia podstatnú časť pasívnej imunity. Okrem pasívnej imunity a zdroja energie kolostrum prispieva k správnemu vývoju tráviaceho traktu. Šteňatá, ktoré prijímajú kolostrum majú lepšie vyvinutú sliznicu tenkého čreva, čo prispieva k lepšiemu príjmu potravy, tráveniu a absorpcie živín v porovnaní so šteňatami, ktoré boli odchované na mliečnych náhradách. Mlieko je kompletným krmivom pre novonarodené šteňatá, ktoré zabezpečí požadovanú intenzitu rastu. Čím je intenzita rastu vyššia, tým je potreba živín v mlieku vyššia (Case a kol. 2010; Demeterová 2012). V porovnaní s kravským mliekom je mlieko suky bohatšie na energiu, bielkoviny, tuky a minerálne látky (tab. 1) (Demeterová 2012). Šteňatá v prvých týždňoch života by mali byť kŕmené niekoľkokrát denne (ideálne 8-12x), minimálne 4-6x denne. Takáto frekvencia