V najbližších týždňoch bude odborná policajná literatúra obohatená o monografiu Systém policajnej kynológie. Jej zostavovateľom a vedúcim autorského kolektívu je plk. v. v. RNDr. Vladimír Ďurišin, zakladajúci a dlhoročný riaditeľ odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru, publicista, vysokoškolský pedagóg, bývalý športový kynológ a medzinárodný rozhodca.
Kniha je syntézou Ďurišinovho celoživotného profesijného úsilia o systémové pojatie problematiky, ktorá dlhodobo oscilovala na pokraji záujmu nemalej časti zainteresovaných subjektov a dlhé obdobie bojovala o adekvátne zaradenie v systéme policajných činností ,policajných služieb a policajných vied. Lajtmotívom a výsledkom autorovej sústredenej snahy bolo zriadenie policajnej kynológie ako samostatnej bezpečnostnej služby pevne etablovanej v organizačnej štruktúre Policajného zboru. Ojedinelému pilotnému projektu, ktorý v rokoch 1998 a 1999 efektívne pôsobil v línii trojstupňového riadenia Policajného zboru predchádzala realizácia celého radu koncepčných a systémových rozvojových opatrení.
Moderný koncept policajnej kynológie je v súčasnosti založený na atribútoch, ktoré podmienili dynamický rozvoj predmetnej problematiky. Slovenská policajná kynológia vychádza z jedinečnej kodifikácie, z originálnej kynologickej terminológie (klasická kynológia a špeciálna kynológia), zo svojbytnej inštitucionalizácie výcvikových a chovateľských kynologických subjektov (Canispol-Slovakia, Chovateľská stanica Polícia – Slovakia), z ojedinelej organizačnej štruktúry, zo samostatnej kynologickej metodológie a iných koncepčných zdrojov v takom diferencovanom rozsahu špecializovaných činností akým nedisponujú žiadne bezpečnostné zbory v zahraničí.
Komplexne spracovaná monografia je vytvorená erudovaným kolektívom autorov. Dielo prináša koncepciu plnohodnotného a efektívneho uplatnenia uvedenej novo koncipovanej bezpečnostnej služby v trestnom konaní, vo verejno-poriadkovej činnosti, v operatívnej a v pátracej činnosti Policajného zboru.
Ďurišinov systém prichádza práve v období reformných snáh predstaviteľov rezortu Ministerstva vútra SR aj o vybudovanie modernej efektívnej a funkčnej organizačnej štruktúry jednotlivých zložiek Policajného zboru, tých špecializovaných nevynímajúc. Dielo dávame do pozornosti tvorcom novej modernej reformy organizačných útvarov Policajného zboru. Môže byť pre nich nielen konkrétnou pomocou ale aj podnetom k vytvoreniu systémového organizačného členenia špecializovaných bezpečnostných celkov. Novovzniknutý projekt sa môže stať inšpirujúcim modelom reflektujúcim prvky moderna, inovácií a nadčasového presahu s vplyvom na partnerské policajné zbory nie len v Európskej únii, ale aj v celom globalizovanom bezpečnostnom prostredí jednotlivých štátov kdekoľvek vo svete.